• F-Block, Vikaspuri, New Delhi-110018
  • 011-45535761
  • info@cecilia.in
Dear Students, Wish you good luck and all the best for your exams. May you perform well and succeed with flying colours. -Principal | Admission open for session: 2024-25 – Class – Prep onwards. | Dear Parent, Please be advised that mode of fee payment from April-2022 will be only through online fee payment link available on school website or Cheque/Cash | Parents are requested to clear the fee dues as early as possible. |

Inter School Competitions 2022-23

Events  (Sports) Month School /  Venue Name of the Student Class Position
Web designing Competition Dec-22 New Era Public School, Mayapuri Kaveri Pandey VIII B III
Web designing Competition Dec-22 New Era Public School, Mayapuri Jasmine Kaur VIII B III
Computer Programming Dec-22 New Era Public School, Mayapuri Paarth Siloya XII A III
Computer Programming Dec-22 New Era Public School, Mayapuri Jhumpa Banerjee XII A III
Colour Splash Times NIE Dec-22 Shah International School Sherel Rajput IX C III
Colour Splash Times NIE Dec-22 Shah International School Ananya Shree V C Consolation
Model United Nations Nov-22 New Era Public School, Mayapuri Devanshi Singh XII A Best Delegate
Model United Nations Nov-22 New Era Public School, Mayapuri Khushi Kohli XII A Best Delegate
Model United Nations Nov-22 New Era Public School, Mayapuri Bhumika Aggrawal XI B Special mention
Model United Nations Nov-22 New Era Public School, Mayapuri Vega Dhingra XII D2 Special mention
Model United Nations Nov-22 St. Francis De Sales, Janakpuri Rhythm Pahuja X D Special mention
On the spot Painting Competition Nov-22 St. Marks School, Janakpuri Anindita Das V A Special Prize
On the spot Painting Competition Nov-22 St. Marks School, Janakpuri Archisha Dhuper VI A II
Rubble Wrap Nov-22 SDPS, East Punjabi Bagh Komalchitt Nanda VII A Consolation
Rubble Wrap Nov-22 SDPS, East Punjabi Bagh Navya Sachdeva VII A Consolation
Rubble Wrap Nov-22 SDPS, East Punjabi Bagh Ananya Vij VIII A Consolation
Rubble Wrap Nov-22 SDPS, East Punjabi Bagh Ananya Jain VIII B Consolation
Mindfest Nov-22 - Ivleen Kaur XI III
Zonal English Debate Jr. Girls Sep-22 - Devika Malhotra VIII A Consolation
Zonal English Debate Jr. Girls Sep-22 - Kaveri Pandey VIII B Consolation
Ignited Minds Sep-22 Indraprastha School, Dwarka Mayra Sehgal I D I
Confluence(Doodle Art) Aug-22 KR Mangalam World School Anshuman Kumar IV C I
Biorhythm Aug-22 KR Mangalam World School Ananya Jain VII B I
Biorhythm Aug-22 KR Mangalam World School Harjot Poddar VII D I
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Nirmeet Singh VII B Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Sukaran VII B Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Parv VII C Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Ramamreet VII C Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Vansh Ghai VII C Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Navraj VII D Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Hansal VII D Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Arshpinder VII D Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Raj Rishabh VII D Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Rajvir Singh VII D Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Harshit Arora VII D Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Arnav Rawal VIII C Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Kartik Verma VIII C Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Akul Ranjan VIII C Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Manseerat Singh VIII C Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Harman Singh VIII D Consolation
Zonal Patriotic song Comp Aug-22 - Mehardeep Singh VIII D Consolation
Hindi Zonal Declamation Comp Aug-22 - Kritika Gupta IX B Consolation
English Zonal Declamation Comp Aug-22 - Srishti Mehra X D Consolation
Folk Song Boys Zonal Comp Aug-22 - - - Consolation
Instrumental Music Swar Comp Aug-22 - Jasmine Kaur VIII B I
Instrumental Music Percussion comp Aug-22 - Shabad Apaar VIII B III
Zonal English extempore comp-Sr girl Aug-22 - Devanshi Singh XII A II
Folk Dance Comp Aug-22 - - - III
Quawali Zonal Comp Aug-22 - - - II
Ideologue-English Debate Aug-22 St. Marks School, Janakpuri Harsh Nain XII D2 II-Runner-up
Fun with Science Aug-22 Adarsh World School Spardha Pakhi V D I
Bhavuvyakti Aug-22 Adarsh World School Spardha 15-Stidents Middle Wing Middle Wing II
Awaz Ka Zadu Aug-22 Dav Public School, Paschim Vihar Samya VII C Consolation
Awaz Ka Zadu Aug-22 Dav Public School, Paschim Vihar Aanvi VII C Consolation
History comes alive Aug-22 DAV Essence Ananya VII B Consolation
History comes alive Aug-22 DAV Essence Harjas VIII C Consolation
History comes alive Aug-22 DAV Essence Siya VIII C Consolation
History comes alive Aug-22 DAV Essence Dashmeet VIII C Consolation
Converse for a cause-Panel Discussion Aug-22 DAV Public School, Paschim Vihar Vega Dhingra XII D2 I
Words and Witt Jul-22 Bosco Public School Paschim Vihar Adhya Gera XII D2 III
Words and Witt Jul-22 Bosco Public School Paschim Vihar Vega Dhingra XII D2 III
Zonal Hindi Essay writing comp Jul-22 - Ananya Anis VIII D Consolation
Zonal English Poetry Recitation Comp Jul-22 - Punya Malhotra X D Consolation
Zonal Hindi Poetry recitation Comp Jul-22 - Niharika Chhabra XI A -
Zonal Hindi Poetry recitation Comp Jul-22 - Dhruv Awasthi VI C -
Zonal Badminton Tournament (Sub Junior) July-August GSKV A-Block, Vikaspuri Meet Sehgal IX A II
Zonal Badminton Tournament (Sub Junior) July-August GSKV A-Block, Vikaspuri Harshit Zaddo VIII B II
Zonal Badminton Tournament (Sub Junior) July-August GSKV A-Block, Vikaspuri Naman Bhatt VII C II
Zonal Badminton Tournament (Sub Junior) July-August GSKV A-Block, Vikaspuri Garvit Raheja VIII D II
Zonal Badminton Tournament (Sub Junior) July-August GSKV A-Block, Vikaspuri Gunveen Singh V B II
Inter Zone Comp. (Javelin Throw, Senior Girls) September Nazafgarh Stadium, Dharampura Manjot Kaur XI B III
Inter Zone Comp. (100m sprint, Junior Girls) September Nazafgarh Stadium, Dharampura Nishtha Dhyani X A II
Inter Zone Handball Tournament (Senior Girls) November SKV No. 2, Janakpuri Kaikasha XI D2 III
Inter Zone Handball Tournament (Senior Girls) November SKV No. 2, Janakpuri Saloni XII D2 III
Inter Zone Handball Tournament (Senior Girls) November SKV No. 2, Janakpuri Mehak XI B III
Inter Zone Handball Tournament (Senior Girls) November SKV No. 2, Janakpuri Vanya XII C III

 

Inter School Competitions 2021-22

Events  (Sports) Month School Venue Name of the Student Class Position
Zonal English Essay writing competition Dec-2021 - Muskan Kohli VIII B II
Zonal Poetry recitation English Dec-2021 - Niharika Chhabra X C III
Zonal Hindi declamation Dec-2021 - Shreya Goel X C II
Zonal Hindi Debate Dec-2021 - Niharika Chhabra X C II
Video Editing Competition Oct-2021 Mamta Modern School Online Samya Goel VI C I
Gear -Up Oct-2021 Mamta Modern School Online Prisha Nahata I A III
Magix Oct-2021 Mamta Modern School Online Rishit Viz III A II
Cinema Prodigy Oct-2021 Mamta Modern School Online Gunagya V C I
Cinema Prodigy Oct-2021 Mamta Modern School Online Samya Goel VI C I
Animated video in Bio micky Oct-2021 Razzmatazz Mother Devine Public School, Rohini Ishi Joshi VIII C II
Animated video in Bio micky Oct-2021 Razzmatazz Mother Devine Public School, Rohini Ridhima Verma VIII C II
Jewel Crown- PPT Presentation Oct-2021 Razzmatazz Mother Devine Public School, Rohini Bineet Kaur VIII A II
Resilience Oct-2021 Razzmatazz Mother Devine Public School, Rohini Vega Dhingra XI III
Battle of Wits Debate-Technophilia Oct-2021 Mamta Modern School Online Adhya Gera XI A Consolation
Battle of Wits Debate-Technophilia Oct-2021 Mamta Modern School Online Devanshi Singh XI A Consolation
Save to Cherish leave to Perish(Fantasia) Sep-21 Adarsh Public School, Vikaspuri Online Aarushi Gupta I D II
Endangered Oceans Deserve Protection Sep-21 Adarsh Public School, Vikaspuri Online Anshuman Kumar III C II
Fantasia Sep-21 Adarsh Public School, Vikaspuri Online Drishya Baweja IV A Appreciation
Going green is wise investment(Fantasia) Sep-21 Adarsh Public School, Vikaspuri Online Prisha Khanna V A III
Mystical Steps Sep-21 Adarsh Public School, Vikaspuri Online Samya Goel VI C III
Mystical Steps Sep-21 Adarsh Public School, Vikaspuri Online Vanshika VI D III
Creative Writing Competition Aug-2021 CBSE in Collaboration with NCERT Karamvir Singh VIII A I
Poem Writing Competition Aug-2021 CBSE in Collaboration with NCERT Pankhudi VIII C I
Young Warrior Movement Aug-2021 CBSE Online Samya Goel VI C Appreciation

Silverzone Olympiad Result 2021-22

INTERNATIONAL INFORMATICS OLYMPIAD
S.NO CLASS NAME MEDAL
1 I-C Khushi Nagpal Gold
2 III-B Devansh Gold
3 IIIA Pranavi Tagar Silver
4 IV-A Hiral Mehta Gold
5 IV-D Hitanshi Raheja Silver
6 IV-C Hardik Raheja Bronze
7 VI-B Kavyakirti Gold
8 VII-C Divjus Gold
9 IX-A Kavyansh Jain Gold
INTERNATIONAL MATHEMATICS OLYMPIAD
S.NO CLASS NAME MEDAL
1 I-D Kavya Khurana Gold 
2 I-D Manya Verma Silver
3 I-C Khushi Nagpal Bronze
4 III-B Devansh  Gold
5 III-A Jivesh Mendiratta Silver
6 III-C Pratush Mahapatra Bronze
7 IV-A Hiral Mehta Gold
8 IV-A Drishyaa Baweja  Silver
9 IV-A Aashi Singh Bronze
10 VI-C Gunagya Gold
11 VI-A Anantvir Silver
12 VI-C Aanshi Bronze
13 VII-A Arshjot Gold
14 VII-D Harjot Silver
15 VII-B Nimit Bronze
INTERNATIONAL SCIENCE OLYMPIAD
S.NO CLASS NAME MEDAL
1 I-D Kavya Khurana Gold 
2 I-C Khushi Nagpal Silver
3 I-D Manya Verma Bronze
4 III-C Anshuman Kumar  Gold
5 IIIA Pranavi Tagar Silver
6 III-B Anjaneya Vashisht Bronze
7 IV-A Drishyaa Baweja  Gold
8 IV-C  Dashmeet Singh Bhalla Silver
9 IV-B  Lavanya Masoun Bronze
10 VI-C Gunagya Gold
11 VI-C Aanshi Anand Silver
12 VI-C Shreyansh Bronze
13 VII-B Nimit Gold
14 VIII-D Unnat Gold
15 IX-A Bineet Kaur Gold
16 IX-A Avni Kapoor Silver
17 IX-B Aarav Tyagi Bronze
18 X-D Ravleen Kaur Gold
19 X-D Srishti Mehra Silver
20 XI-A Saksham Goel Gold
21 XI-A Nirmit Bhatia Silver
22 XI-A Salman Alam Bronze
INTERNATIONAL ENGLISH OLYMPIAD
S.NO CLASS NAME MEDAL
1 I-D Kavya Khurana Gold 
2 I-C Khushi Nagpal Silver
3 I-D Manya Verma Bronze
4 III-A Vaayu Popli  Gold
5 III-C Anshuman Kumar Silver
6 III-C Drishya Seth Bronze
7 IV-C  Hardik Raheja Gold
8 IV-C  Ananya Shree Silver
9 IV-C Parth Dawra  Bronze
10 IV-D  Gaurika Dadwal Bronze
11 VI-C Gunagya Gold
12 VI-B Kavyakirti Silver
13 VI-C Shaurya Bronze
14 VII-C Divjus Gold
15 IX-A Kavyansh Jain Gold
16 X-D Punya Malhotra Gold
17 XI-A Niharika Chhabra Gold
18 XI-C Tanvileen Kaur Silver
GENERAL KNOWLEDGE OLYMPIAD
S.NO CLASS NAME MEDAL
1 I-C Khushi Nagpal Gold 
2 III-A Pranavi Tagar Gold 
3 III-B  Devansh  Silver
4 III-D Aaradhya  Silver 
5 III-A Rishit Viz Bronze
6 IV-A  Hiral Mehta Gold
7 IV-C  Hardik Raheja Silver
8 IV-B Arnav Ghosh Bronze
ABHIVYAKTI HINDI OLYMPIAD
S.NO CLASS NAME MEDAL
1 III-A Vaayu Popli Gold
2 III- C  Vahini Tyagi  Gold
2 III-B Devansh Silver
3 III- A  Rishit Viz  Bronze
4 IV-C Krish Nagpal Gold
5 IV-A Aashi Singh Silver
6 IV-A Tanmay Chopra Bronze
INTERNATIONAL REASONING & APTITUDE OLYMPIAD
S.NO CLASS NAME MEDAL
1 III-B Devansh Gold
2 IV-C Tejas Singh Ranhotra Gold
3 IV-B  Aadya Mani Silver
4 IV-C Krish Nagpal Bronze
SOCIAL STUDIES OLYMPIAD
S.NO CLASS NAME MEDAL
1 III-C Avni Kaushik Gold
2 IV-C Ananya Shree Gold
MEDAL OF ACHIEVEMENT (for scoring first Olympiad rank)
S.NO CLASS NAME MEDAL
1 I-D Kavya Khurana for English Olympiad Gold 
2 III-A Pranavi Tagar for G.K. Olympiad Gold 
INTERNATIONAL SMART KID GK OLYMPIAD
S.NO CLASS NAME MEDAL
1 VI-B KavyaKirti Gold
2 VI-D Vihaan Silver
3 VI-B Inesh Bronze
4 VII-C Naman Bronze
5 IX-A Kavyansh Jain Gold
AKHIL BHARTIYA HINDI OLYMPIAD
S.NO CLASS NAME MEDAL
1 VI-B Kavyakirti Gold
2 XI-A Niharika Chhabra Bronze
INTERNATIONAL REASONING & APTITUDE OLYMPIAD
S.NO CLASS NAME MEDAL
1 VI-C Gunagya Gold
2 VII-B Nimit Gold
3 IX-C Aarushi Mani Gold
4 IX-A Kavyansh Jain Silver
5 X-D Rhythm Pahuja Gold
6 XI-A Saksham Goel Gold
INTERNATIONAL SOCIAL SCIENCE OLYMPIAD
S.NO CLASS NAME MEDAL
1 VI-A Vansh Pahwa Gold
2 VI-C Kanan Kaur Silver
3 VII-A Arugesh Gold
4 X-B Mansimran Singh Gold